Dziękujemy spółce RWS Investments Group za montaż (na naszą prośbę) 7 stojaków rowerowych pod nowym centrum handlowym (Retail Park) przy ul. Żwirki. Teraz czekamy na odpowiedź na nasze pisma ze strony innych obiektów handlowych.
W zeszłym miesiącu w ramach akcji „Przedsiębiorco! Postaw stojak”, Urząd Miejski w Tczewie zwrócił się z prośbą i rekomendacją do wielu podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na terenie naszego miasta, o zainstalowania solidnych stojaków rowerowych.
Nasza akcja wynika z tego, że niestety większość sklepów czy też lokali usługowych, nie posiada stojaków rowerowych, albo posiada te, nie pozwalające przypiąć jednośladu w bezpieczny sposób, czyli za ramę. Stojaki typu „wyrwikółka” mogą przyczynić się do kradzieży rowerów – wystarczy odmontować koło i odejść z rowerem. Dodatkowo w przypadku silniejszego wiatru takie stojaki mogą uszkodzić rower, jego koło lub tylną przerzutkę.
Przypominamy, że dobry stojak powinien dawać możliwość oparcia roweru oraz przypięcia do niego ramy oraz jednego koła pojedynczym zapięciem typu u-lock (kłódka szeklowa), niezależnie od typu roweru. Warto również, aby ten sam stojak pozwalał na przymocowanie drugim zapięciem drugiego koła roweru. Stojak powinien też być w sposób stabilny i trwały przymocowany do podłoża.
Takie warunki bardzo dobrze spełnia stojak w kształcie odwróconej litery „U”. Daje on możliwość oparcia i przypięcia co najmniej dwóch rowerów dowolnego typu, o różnej wielkości ramy, szerokości opon oraz kształtu kierownicy. Typowe wymiary stojaka to długość ok. 1 m, wysokość 60-80 cm, średnica rury 5-9 cm. Zalecana odległość między stojakami to 1,0 -1,5 m.
Pojedynczy stojak umożliwiający przypięcie dwóch – trzech rowerów to wydatek od 100 do 500 zł, w zależności od materiałów i wykończenia.
Warto pamiętać, że zamontowanie solidnych stojaków rowerowych to bardzo tani i prosty sposób na zbudowanie lojalności niemałej i szybko rosnącej grupy klientów-rowerzystów.