Konkurs “Rowerem do pracy” – edycja 2021

Ruszyła jubileuszowa V edycja konkursu „Rowerem do Pracy”. Zeszłoroczna edycja konkursu była trudna z uwagi na pandemię COVID-19. Pomimo tego ostateczne wyniki dorównywały poprzednim edycjom. Konkurs zakończył się z liczbą 424 uczestników i uczestniczek z 55 firm. To dzięki osobom uczestniczącym w konkursie udało się pokonać prawie 325 tys. km poprzez 50 620 przejazdów (w tym 38 507 do/z pracy). Dzięki konkursowi zaoszczędziliśmy 85 000 kg CO2! Obserwując duże zaangażowanie uczestników, wierzymy, że w edycji 2021 będzie podobnie, a nawet lepiej!

Konkurs ma na celu promocję roweru jako codziennego środka transportu. Pracownicy zatrudnieni w firmach z siedzibą i/lub oddziałami na terenie Tczewa mają szansę zawalczyć o gadżety, lepszą kondycję, świeższe powietrze i miasto bez korków. Jak to zrobić? Wystarczy zarejestrować firmę, a następnie pracowników (każdy robi to indywidualnie) na stronie www.roweremdopracy.tczew.pl oraz zacząć korzystać z aplikacji STRAVA.

12 kwietnia na stronie www.roweremdopracy.tczew.pl ruszyła rejestracja firm oraz pracowników. Jeżeli ktoś nie zdążył to nie szkodzi. Dołączyć do konkursu można przez cały czas jego trwania tj. od 19 kwietnia do 31 października br.

Pierwszym krokiem do udziału w konkursie jest rejestracja firmy na stronie konkursu. Koordynator, wyznaczony przez pracodawcę, generuje indywidualny kod, który pozwoli na identyfikację pracownika z jego zakładem pracy. Osoby zainteresowane dojeżdżaniem w ramach Rowerem do Pracy ściągają aplikację STRAVA a następnie łączą konto z konkursem i przechodzą do uzupełnienia danych.

W V edycji konkursu tak jak w zeszłych latach przeliczamy wykonane przejazdy i przejechane kilometry na punkty, a uczestnicy za zdobyte punkty będą mogli kupować nagrody w specjalnym sklepie znajdującym się w profilu użytkownika na stronie www.roweremdopracy.tczew.pl. Obecnie jesteśmy na etapie pozyskiwania sponsorów na nagrody. Zapraszamy wszystkie chętne firmy do współpracy.

Sponsorami konkursu na chwilę obecną są:

– Salon Rowerowy Bogdan Bondariew

– Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie

– Przewozy Autobusowe GRYF

– Zakład Utylizacji Odpadów Stałych Sp. z o.o.

Patronat medialny: Dziennik Bałtycki ; naszemiasto.pl ; Radio Tczew ; Tcz.pl ; TvTetka

Zasady przyznawania punktów będą następujące:

  1. Za każdy dojazd lub wyjazd z przypisanego użytkownikowi miejsca pracy (np. obszar na mapie o promieniu 300 m) – 50 punktów;
  2. Za każdy przejechany rowerem kilometr – 1 punkt.

Premię punktową za przejazd do i z pracy użytkownik może otrzymać max. 2 razy dziennie w 5 dowolnych dniach w tygodniu. Za każdy inny przejazd, czyli niedotyczący dojazdu i powrotu z pracy punkty będą przyznawane w następujący sposób:

  1. Za każdy przejazd – 5 punktów;
  2. Za każdy przejechany rowerem kilometr – 1 punkt.

Ponadto każdy z uczestników konkursu, który odbędzie min. sześć przejazdów rowerowych do/z pracy w danym tygodniu, nabywa prawo do „tygodniowej premii za aktywność” w wysokości 200 punktów.

Tak jak rok temu tak i w tej edycji konkursu dopuszczamy również przejazdy rekreacyjne jakie uczestnicy będą wykonywać przed i po pracy oraz w weekendy. Zależy nam na mieście rowerowym bez korków więc premiowanie jazdy na rowerze po pracy również jest istotne.

Regulamin konkursu pn. „Rowerem do pracy” jest dostępny na stronie www.roweremdopracy.tczew.pl

Konkurs „Rowerem do Pracy” jest dla nas jednym z narzędzi do zmiany zachowań transportowych mieszkańców naszego miasta. Liczymy na Państwa aktywny udział we wprowadzaniu tej zmiany.

Czemu konkurs jest tak ważny w kontekście obecnej pandemii COVID-19?

W związku ze stanem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zostały wprowadzone w kraju ograniczenia związane z funkcjonowaniem komunikacji publicznej, w konsekwencji czego mniej osób może na co dzień wybierać ten środek transportu. Ponadto istnieje ryzyko, że część z pasażerów komunikacji publicznej, po ustaniu pandemii, przesiądzie się na stałe do prywatnego samochodu. Jakie to będzie miało skutki?

W Tczewie mamy zarejestrowanych prawie 29 tys. samochodów. Codziennie widzimy korki na naszych ulicach. Wyobraźmy sobie sytuację, w której wszystkie osoby korzystające na co dzień z autobusów wsiądą nagle do aut. Ruch będzie sparaliżowany!

Ponadto koronawirus nie spowodował zniknięcia innego trapiącego nas kłopotu –zanieczyszczenia powietrza. Tak więc, jeśli przesiądziemy się z autobusu do samochodów, w powietrzu pojawi się jeszcze więcej spalin, co gorzej wpłynie na nasz układ oddechowy.

Jazda rowerem w celach komunikacyjnych, podobnie jak jazda rekreacyjna lub sportowa (bez nadmiernego wysiłku) wzmacnia odporność organizmu oraz poprawia kondycję. Rower jest najlepszym środkiem transportu na krótkie odległości (do 5 km).

Wybierając rower dbamy nie tyko o swoje zdrowie, ale również o zdrowie osób, które muszą podróżować autobusem. Wybierając rower zamiast samochodu wpływamy na mniejsze korki w mieście. Wybierając rower wpływamy również na czystsze powietrze w naszym mieście.

Skip to content