Kampania Rowerowy Maj

Tczew uczestniczy w kampanii “Rowerowy Maj” od 2016 roku i już pierwsza edycja kampanii w Tczewie została przyjęta z dużym entuzjazmem wśród uczestników.

Wszystko zaczęło się w 2014 r. od 23 gdańskich szkół. W II edycji było już dwa razy więcej szkół i sześć razy więcej uczestników. Kampanię doceniła Federacja Organizacji Rowerowych Pomorza przyznając jej nagrodę Srebrnej Szprychy za pierwszą i Złotej Szprychy za drugą edycję. Od III edycji było już zdecydowanie więcej miast realizujących kampanię, w tym Tczew. Ponad 200 szkół i przedszkoli oraz 77 tysięcy uczestników w dziewięciu polskich miastach wzięło udział w trzeciej edycji kampanii Rowerowy Maj. Jej pomysłodawcą i honorowym ambasadorem jest Miasto Gdańsk. Już od 4 maja dzieci i młodzież wyruszą do szkół i przedszkoli na rowerach, hulajnogach i rolkach.

Na czym polega kampania? Miasto Gdańsk opracowało dzienniki rowerowe i plakaty Rowerowego Maja. Uczniowie, którzy przyjadą do szkoły w sposób aktywny np. na rowerze lub rolkach otrzymają dwie naklejki. Jedną przykleją w rowerowym dzienniku, a drugą na klasowym plakacie Rowerowego Maja. Dzięki temu będzie można zliczyć liczbę podróży. Zadbają o to nauczyciele. Rywalizują uczniowie, klasy oraz szkoły, dlatego nagrody przewidziano na poziomie indywidualnym, klasowym i szkolnym. O wyniku szkoły lub klasy zadecyduje liczba przyjazdów do szkoły na rowerze w stosunku do liczby uczniów w szkole lub klasie.

Akcja promuje aktywny sposób dotarcia do szkoły (rower, rolki, hulajnogi). Celem kampanii jest promocja zdrowego stylu życia i komunikacji rowerowej wśród uczniów i nauczycieli szkół podstawowych – udział wziąć może każdy, kto uczy się lub pracuje w szkole. Liczy się każdy przejazd do szkoły wykonany aktywnie na kółkach: rowerem, hulajnogą, rolkami, deskorolką … nawet, jeśli stanowi on tylko ostatni odcinek drogi. O wyniku szkoły lub klasy decyduje liczba przyjazdów do szkoły na rowerze w stosunku do liczby wszystkich uczniów w danej szkole lub klasie. Formuła kampanii przewiduje nagrody indywidualne dla aktywnych uczestników, nagrodę dla najlepszej klasy w szkole i najlepszej szkoły w mieście.

Zachęcamy do odwiedzenia pod zakładek na temat poszczególnych edycji kampanii “Rowerowy Maj”.

Skip to content