Edukacja rowerowa to bardzo istotny temat dla polityki mobilności w mieście. Na zrównoważony transport wpływa wiele elementów. Niejednokrotnie przyczyna konfliktów, zdarzeń i wypadków drogowych leży w braku odpowiedniego, merytorycznego i praktycznego, przygotowania wszystkich uczestników ruchu drogowego do poruszania się po mieście. Edukacja rowerowa to nie tylko podnoszenie swoich kompetencji jako rowerzysty, ale także nauka kulturalnego współżycia na drogach oraz zwrócenie uwagi na racjonalne wykorzystanie zasobów.
W odpowiedzi na opisane zapotrzebowanie Tczewscy Kurierzy Rowerowi, na zlecenie Urzędu Miejskiego, opracowali program rozwoju ruchu rowerowego wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zainteresowanym grupom zostanie przekazana wiedza teoretyczna, zaprezentowana w ciekawej, angażującej formule. Biorący udział zdobytą wiedzę będą mieli okazję wykorzystać podczas zajęć praktycznych w ruchu ulicznym. Organizatorzy przygotowali szereg zagadnień, składających się na edukację rowerową, od budowy jednośladów, przez umiejętność naprawy drobnych usterek po poprawne poruszanie się w dynamicznej przestrzeni miejskiej z poszanowaniem wszystkich uczestników ruchu.
Zajęcia dla szkół
Pierwsze spotkanie w szkole SP4 już za nami, odbyło się w sobotę 21 kwietnia. Harmonogram wizyt w szkołach jest już prawie domknięty. Na liście placówek, które wyraziły chęć udziału w przedsięwzięciu znalazły się:
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Tczewie
- Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 w Tczewie
- Szkoła Podstawowa nr 4 w Tczewie
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Tczewie
- Szkoła Podstawowa Nr 8 w Tczewie
- Szkoła Podstawowa nr 12 w Tczewie
- Fontanna Marzeń Prywatna Szkoła Podstawowa
Podczas zajęć w placówkach na dzieci i młodzież czeka m.in. quest, czyli gra osadzona w przestrzeni szkoły oraz placyk manewrowy, odzwierciedlające rzeczywiste sytuacje drogowe oraz infrastrukturę miejską. Uczniowie i uczennice wykonają kilkanaście zadań, które podniosą ich wiedzę i umiejętności w zakresie prawa o ruchu drogowym, bezpieczeństwa podczas poruszania się rowerem, itp.. Uczestnicy poznają w praktyce znaki drogowe. Ponadto zostaną przygotowane miejsca utrudnionego ruchu, co uświadomi uczennicom i uczniom, jak zachowuje się rower na różnych nawierzchniach. Tczewscy Kurierzy Rowerowi zaprezentują również rowery typu cargo. Dla wielu może być to pierwsza okazja do przetestowania swoich możliwości na nietypowych rowerach.
Uczniowie i uczennice dowiedzą się jak zbudowany jest rower i jaki mechanizm sprawia, że przy użyciu naszych mięśni możemy wprawić koła w ruch. Ponadto uczestnicy sprawdzą jak poprawnie serwisować rowery, jak dbać o jednoślady by służyły długo i nie zawiodły w trakcie jazdy. Wśród podstawowych kompetencji młodych rowerzystów, które nabędą dzięki programowi, można wymienić: poradzenie sobie ze spadającym łańcuchem rowerowym, sprawdzenie czy koła są wycentrowane a kierownica i siodełka na właściwej wysokości. W opozycji do smutnych statystyk związanych z kradzieżami rowerów, prowadzący pokażą jakie zapięcia są bezpieczne i kiedy możemy zostawić nasze pojazdy bez opieki.
Ostatnim etapem programu będzie sprawdzenie siebie w ruchu ulicznym. Podczas jazdy w mieście instruktorzy zwrócą uwagę na „język rowerzystów”, czyli jak sygnalizować innym użytkownikom ruchu zamiary rowerzysty. Omówione zostaną także oznakowania oraz zasady poruszania się w ciągu pieszo-rowerowym, na ścieżce rowerowej, przejeździe rowerowym czy w ramach kontraruchu.
Zajęcia dla dorosłych
Podobny zakres programowy obejmie dorosłych, którzy zostaną zrekrutowani jako reprezentanci kilku grup (m.in. kobiety i seniorzy). Również w wypadku dorosłych zajęcia będą podzielone na teorię i praktykę. W pierwszej części prowadzący dodatkowo podkreślą wpływ jazdy rowerowej na samopoczucie, kondycję i zdrowie oraz zwrócą uwagę na ewentualne obawy i lęki podczas uczestnictwa rowerzystów i rowerzystek w ruchu ulicznym, by w praktyce nabrali pewności siebie. Zainteresowani, wspólnie w formie warsztatowej, opracują miejsca na rowerowej mapie miasta, które budzą takie obawy. Zaznaczą także punkty, w których nie wiedzą jak się poruszać, co zostanie wykorzystane w kolejnym etapie.
Praktyka, czyli wspólna jazda w ruchu uliczny, będzie testem umiejętności i weryfikacją przyswojonej wiedzy, ale przede wszystkim okazją to zidentyfikowania i skorygowania potencjalnych niewłaściwych zachowań rowerzystów i rowerzystek.
Zajęcia dla dorosłych rozpoczną się w maju bieżącego roku a nabór będzie otwarty.
Cały program jest realizowana w ramach projektu pt.: Budowa węzła integracyjnego Tczew wraz z trasami dojazdowymi, w ramach Osi Priorytetowej 9 Mobilność, Działania 9.1. Transport miejski, Poddziałania 9.1.1. Transport miejski – mechanizm ZIT, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (nr projektu RPPM.09.01.01-22-0006/17).