Pracodawca Przyjazny Rowerzystom

Urząd Miejski w Tczewie otrzymał certyfikat za promowanie jazdy na rowerze wśród pracowników.

Certyfikat został wręczony podczas uroczystej gali wieńczącej X Kongres Mobilności Aktywnej w Gdańsku.

Urząd Miasta Gdańska i Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA), stworzyły pierwszy w Polsce krajowy punkt certyfikacji Pracodawców Przyjaznych Rowerzystom. Metodologia przyznawania certyfikatów oparta jest na standardach rekomendowanych przez Europejską Federację Cyklistów (European Cyclist Federation). Certyfikacja została wprowadzona przez Europejską Federację Cyklistów, aby ustanowić europejski standard dla pracodawców przyjaźnie nastawionych do pracowników wykorzystujących rower jako środek transportu do pracy.

Certyfikat przyznawany jest firmom promującym jazdę na rowerze wśród pracowników poprzez tworzenie wewnętrznej kultury rowerowej oraz trwałe wdrażanie udogodnień dla rowerzystów.

O certyfikat “Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom” mogą starać się firmy, które promują jazdę na rowerze wśród pracowników poprzez tworzenie własnej kultury rowerowej i trwałe wdrażanie udogodnień dla rowerzystów, np. poprzez budowę parkingów dla jednośladów, bądź montaż stojaków na rowery przy siedzibie firmy. Oceny działań takich firm dokonują audytorzy na podstawie kryteriów zgrupowanych w sześciu obszarach. W Polsce prawo do prowadzenia takiego audytu posiadają pracownicy Referatu Mobilności Aktywnej w gdańskim magistracie, a także z PUMA.

– Z roku na rok coraz więcej naszych urzędników dojeżdża do pracy rowerem. Widzę, ze chętnie korzystają także z roweru metropolitalnego. Z jednej strony świadczy to o dbaniu o dobrą kondycję i zdrowie, ale także o środowisko naturalne, z drugiej – widząc zatłoczony parking, czasami lepiej przesiąść się na rower…– mówi Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.

Certyfikaty przyznawane są na trzy lata w trójstopniowej skali (złoty, srebrny i brązowy). Urząd Miejski w Tczewie otrzymał brązowy certyfikat.

Udział w ocenie jest odpłatny, a jej koszt zależy od liczby pracowników. Co istotne, proces zaczyna się od bezpłatnej samooceny, którą pracodawca przeprowadza za pomocą formularza ankietowego na stronie internetowej Certyfikatu. Audytowi poddawane są tylko firmy, które uzyskają wymaganą liczbę punktów we wszystkich ocenianych obszarach.

Skip to content