Decydując się na jazdę rowerem w okresie zimowym, należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni ubiór. Aby zapewnić sobie komfort podczas jazdy, ubierz się „na cebulkę”. Dzięki temu, będziesz przygotowany/a na niekorzystne warunki pogodowe, a przy tym nie musisz inwestować w specjalną odzież.
Pamiętaj, aby zadbać o te partie ciała, które podczas jazdy są najbardziej narażone na działanie niskich temperatur:
• Dłonie – Trzymane na kierownicy roweru, wystawione są na działanie zimnego wiatru, dlatego miej ze sobą rękawiczki. Jednocześnie, musisz zadbać o możliwość swobodnego operowania kierownicą.
• Głowa – Niezbędną rzeczą jest czapka, najlepiej taka, która zapewni ciepło.
• Szyja – Wskazanym elementem ubioru, jest buff/komin. Dobrze jest zdecydować się na taki, który został wykonany z polaru, co zagwarantuje ochronę przed zimnem w większym stopniu.
• Stopy – Unikaj zbyt dopasowanych do stopy butów oraz uciskających skarpet, aby usprawnić w ten sposób krążenie krwi.
JAK PRZYGOTOWAĆ ROWER DO ZIMOWEJ JAZDY?
W celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas jazdy, upewnij się, że rower jest w odpowiednim stanie technicznym. W szczególności, zwróć uwagę na:
Oświetlenie
Koniecznie zadbaj o sprawne oświetlenie! Przede wszystkim z uwagi na fakt, że w okresie zimowym dni są krótsze i znacznie szybciej zapada zmrok.
Hamulce
Na drogach może zalegać spora ilość śniegu, a temperatura powietrza spada poniżej zera, na obręczach kół szybko tworzy się lód. Zalecaną czynnością w tym wypadku jest częstsze hamowanie.
Opony
Zmniejsz w oponach ilość powietrza, aby zapewnić sobie większą sterowność i stabilność podczas poruszania się na rowerze.
Łańcuch rowerowy
Wyczyszczenie łańcucha rowerowego i nasmarowanie go, to jedna z podstawowych czynności, aby zapewnić sprawność jazdy na rowerze.
Błotniki
Najlepiej, jeżeli zamontujesz je na oba koła, dzięki czemu śnieg, błoto i woda, nie pozostawią śladu na Twoim ubraniu. Dzięki błotnikom jedzie się korzystniej nie tylko nam, ale także rowerzyście/rowerzystce za nami.
Jazda na rowerze w sezonie zimowym, wymaga często umiejętności balansu ciałem, w celu utrzymania równowagi. Należy obniżyć nieco rurę podsiodłową oraz podwyższyć kierownicę. Taka pozycja, zbliżona do wyprostowanej obniży środek ciężkości roweru i rowerzysty, co poprawi stabilność podczas jazdy po śliskiej nawierzchni.
W JAKI SPOSÓB JEŹDZIĆ NA ROWERZE ZIMĄ?
Ze względu na warunki atmosferyczne jazda na rowerze zimą znacznie różni od jazdy w inne pory roku.
Jedź wolno
To ważna zasada poruszania się na rowerze w okresie zimowym, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co kryje się pod warstwą śniegu, a hamulce nie zawsze muszą idealnie się sprawdzać. Szybka jazda wiąże się ze zwiększoną ilością wykonywanych manewrów, które zimą mogą przyczynić się do upadku.
Ostrożność ponad wszystko
Pod śnieżną warstwą, mogą występować różne bariery w postaci kolein, brył błota, czy lodu. Wówczas bardzo często zdarza się utrata przyczepności podłoża. Należy pewnie trzymać kierownicę, nie skręcać gwałtownie, możliwie jak najmniej używać hamulca, kiedy czujecie, że zaczynacie tracić kontrolę nad rowerem i wpadacie w poślizg.
Zakręty i zmiany kierunku jazdy
Zbyt ostry skręt, odrobinę za duża prędkość są częstą przyczyną upadku. Dlatego, zbliżając się do zakrętu – zwalniaj i zrób możliwie duży łuk.
Hamowanie zimą
Unikaj gwałtownego naciskania klamki hamulca. W okresie zimy, hamulce pracują znacznie gorzej, a blokada koła powoduje kłopoty z utrzymaniem równowagi. Dla swojego bezpieczeństwa najlepiej nie hamuj za pomocą przedniego hamulca.
Jazda chodnikiem
W trakcie opadów śniegu, gołoledzi i innych niebezpiecznych warunków pogodowych, dozwolona jest jazda po chodniku. Należy jednak przestrzegać przepisów, że pierwszeństwo na chodniku ma pieszy.