Najpierw odpowiednie przygotowanie
Pod koniec kwietnia wystartowały pierwsze zajęcia z edukacji rowerowej dla dzieci i młodzieży. Tczewscy Kurierzy Rowerowi opracowali cykl zajęć opartych na nabyciu wiedzy teoretycznej oraz działaniach w praktyce, w ruchu ulicznym. Większość uczniów, ze zgłoszonych szkół, pierwsze spotkania ma już za sobą. Podczas zajęć w placówkach na dzieci i młodzież czekał quest (czyli gra osadzona w obrębie szkoły) i placyk manewrowy, odzwierciedlające rzeczywiste sytuacje drogowe oraz infrastrukturę miejską. Uczniowie i uczennice opracowali mapy prezentujące ich podróż do szkoły, na której zaznaczyli pozytywne a także subiektywnie niebezpieczne miejsca w naszym mieście. Zgromadzone informacje pomogły stworzyć plan trasy, którą na kolejnych zajęciach uczestnicy przemierzyli wraz z Anną Jaremko ze Stowarzyszenia Rowerowa Gdynia oraz Tczewskim Kurierami Rowerowymi.
Relacja z trasy
Przed wyjazdem w miasto rowery są sprawdzane pod kątem sprawności. Organizatorzy przypominają dzieciom jakie zasady panują podczas poruszania się w kolumnie rowerowej i weryfikują czy utrwaliły wiedzę z zajęć teoretycznych. Chwilę przed startem część dzieci mówi, że czuje strach, ale mimo to nie mogą doczekać się aż wyruszą w teren.
Po 45-minutowej jeździe ścieżkami rowerowymi oraz ulicami uczniowie i uczennicą są podekscytowani. Okazuje się, że początkowy strach szybko minął a wcześniejsze przygotowanie pomogło przy poprawnej sygnalizacji skrętów i uniknięciu niebezpiecznych zachowań. W trakcie przejażdżki prowadzący kilkukrotnie stopują całą kolumnę. Podczas przystanków analizują poszczególne odcinki i dopytują uczestników co sądzą o danych drogach, przejazdach rowerowych i konkretnych sytuacjach.
Na pytanie „Jak Wam się podobało?” wszyscy zgodnie odpowiadają „Fajnie!”. Dochodzą też zdania, iż wczesny strach był niepotrzebny. Po zakończeniu przejazdu i podsumowaniu zajęć dzieci rozjeżdżają się do domów pewniejsze, bardziej uważne na wszystkich uczestników ruchu a przede wszystkim ciekawe kolejnych zajęć.
– Jesteśmy zachwyceni energią i zaangażowaniem uczniów i uczennic uczestniczących w warsztatach. Dowiedzieliśmy się o wielu ciekawych miejscach rowerowej aktywności w mieście, odkryliśmy prawdziwe talenty w poruszaniu się rowerami cargo (towarowymi), a nawet znaleźliśmy pasjonatów mechaniki rowerowej. Nic tylko czekać na kolejne pokolenia aktywistów i aktywistek rowerowych w Tczewie.- komentuje Paulina Kremer (Tczewscy Kurierzy Rowerowi).
Polityka rowerowa
Dla każdej z grup, liczącej od 8 do 12 uczniów, zaplanowano po 3h jazdy w terenie oraz 5h przygotowania, obejmujące zakresem warsztat, naukę budowy roweru oraz placyk manewrowy.
– Edukacja rowerowa to pomysł zainicjowany przez Zespół ds. polityki rowerowej, realizowany przez Urząd Miejski w Tczewie. Docelowo grupy objęte podobnym programem edukacyjnym będą składały się także z osób starszych, kobiet i innych środowisk zdiagnozowanych jako czujące się niepewnie na rowerze w przestrzeni miejskiej. Działania mają na celu niwelować niebezpieczne sytuacje drogowe z udziałem rowerzystów oraz promować jazdę jednośladami po mieście. – mówi Grzegorz Pawlikowski z Urzędu Miejskiego.
Lista szkół zgłoszonych do programu:
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Tczewie
- Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 w Tczewie
- Szkoła Podstawowa nr 4 w Tczewie
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Tczewie
- Szkoła Podstawowa Nr 8 w Tczewie
- Szkoła Podstawowa nr 12 w Tczewie
- Fontanna Marzeń Prywatna Szkoła Podstawowa
Cały program jest realizowana w ramach projektu pt.: Budowa węzła integracyjnego Tczew wraz z trasami dojazdowymi, w ramach Osi Priorytetowej 9 Mobilność, Działania 9.1. Transport miejski, Poddziałania 9.1.1. Transport miejski – mechanizm ZIT, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (nr projektu RPPM.09.01.01-22-0006/17).