Tczewscy radni przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do projektu systemu roweru metropolitalnego, który ma być wdrożony już w 2018 r.
Uchwała w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pn. ,,Budowa Systemu Roweru Metropolitarnego OMG-G-S” współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego (Poddziałanie.9.1.1.) w ramach mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, została podjęta podczas sesji rady Miejskiej, 23 lutego br.
Uchwała zakłada budowę systemu roweru metropolitalnego (SRM), opartego o flotę rowerów publicznych wraz z zapleczem technicznym i teleinformatycznym, oferującego częściowo bezpłatną lub niskokosztową komunikację rowerową dla mieszkańców obszaru metropolitalnego OMG/G/S oraz osób przyjezdnych.
Realizacja projektu ma się przyczynić do zwiększenia mobilności podróżnych i stworzenia atrakcyjnej alternatywy wobec środków komunikacji samochodowej. Tym samym zostanie również osiągnięty cel ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko i redukcji emisji spalin i hałasu.
Wdrożenie systemu w ok. 14 miejscowościach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk/Gdynia/Sopot planowane jest na 2018 r. Chęć przystąpienia do projektu roweru metropolitalnego zadeklarowały następujące gminy: Gmina Miasta Gdańska, Gmina Miasta Gdyni, Gmina Miasta Sopotu, Gmina Miasta Tczewa, Gmina Miasta Rumia, Gmina Miejska Pruszcz Gdański, Gmina Miasta Redy, Gmina Kartuzy, Gmina Miasta Puck, Gmina Miasta Wejherowa, Gmina Sierakowice, Gmina Żukowo, Gmina Somonino oraz Gmina Stężyca.
Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk/Gdynia/Sopot, w imieniu stowarzyszonych gmin biorących udział w projekcie wyłoni operatora (przetarg nieograniczony), który będzie zobowiązany dostarczyć flotę rowerów, zaplecze techniczne, teleinformatyczne i kadrowe. Rowery publiczne umieszczone będą w zdefiniowanych punktach (np. przy węźle integracyjnym) i udostępniane do wypożyczenia. Wypożyczenie będzie odbywało się za pomocą urządzeń wbudowanych w każdy rower oraz karty transportu miejskiego, karty kredytowej lub telefonu komórkowego (sms lub aplikacji w smartfonie). Ruch wypożyczanych jednośladów będzie na bieżąco monitorowany za pomocą wbudowanych weń akcelerometrów i modułów GPS, co pozwoli zarówno na kontrolę antykradzieżową jak i wyszukiwanie roweru w terenie do wypożyczenia.
W Tczewie planowane jest zlokalizowanie w ramach systemu ok. 150 rowerów do wypożyczenia. Lokalizacja stacji wypożyczeni (obszaru na którym będą zlokalizowane grupy rowerów) zostanie szczegółowo ustalona, jednak celem jest zapewnienie dostępności do rowerów jak największej liczbie mieszkańców ze wszystkich osiedli z Tczewa.
Łączna wartość całego projektu wynosi 22 000 000,00 zł, a wkład własny Gminy Miejskiej Tczew w okresie jego realizacji tj. 2017/2019 wyniesie 185 000,00 zł.
Radni przyjęli uchwałę jednogłośnie.