Drugi rozruch testowy Systemu Roweru Metropolitalnego MEVO zakończył się sukcesem. Mevo będzie największym w Europie systemem rowerów publicznych IV generacji składającym się wyłącznie z rowerów wspomaganych elektrycznie.
Trwające blisko miesiąc testy Mevo pozwoliły stwierdzić, że system jest gotowy do uruchomienia. Jednym z największych wyzwań okazał się GPS. Było to niezwykle ważne z punktu widzenia użytkowników. Z uwagi na fakt, że rowery można pozostawiać w dowolnym miejscu miast, działanie systemu GPS pozwalającego na precyzyjną lokalizację rowerów jest kluczowe. Zamawiający, Obszar Metropolitalny Gdańsk -Gdynia – Sopot, bardzo skrupulatnie, partia po partii wybierał losowo rowery do testów, aby mieszkańcy mogli cieszyć się z jak najlepszego systemu.
– Mevo będzie rewolucją komunikacyjną w Metropolii. Rower ułatwi dojazd pracy, na uczelnię, zakupy czy spotkanie ze znajomymi. Łączenie podróży z komunikacją publiczną będzie dużo bardziej ułatwione – mówi Michał Glaser, Dyrektor Biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot. – Za nami czas intensywnych prac podczas rozruchu testowego. Dziękujemy szczególnie mieszkańcom zaangażowanym na ostatnim etapie prowadzonych testów. Ich zaangażowanie i informacje zwrotne były niezwykle cenne. Ponad 98% testerów wskazało, że będzie korzystać z rowerów w przyszłości.
Mevo uruchomione zostanie 26 marca 2019 r. Operator jeszcze przed uruchomieniem będzie rozstawiał rowery na ulicach 14 gmin. Na 660 stacjach znajdzie się ponad 1200 rowerów. Do momentu uruchomienia nie będą one jednak jeszcze dostępne do wypożyczenia, a aplikacja pojawi się najpóźniej w dniu startu systemu.
– Rower publiczny dzięki temu, że będzie tani, szeroko dostępny i przyjazny, jeszcze bardziej ułatwi mobilność mieszkańców metropolii, w tym tczewian. Dzięki Mevo rower stanie się nieodłącznym elementem systemu komunikacji publicznej w Tczewie – mówi Mirosław
Pobłocki, Prezydent Tczewa.
– Rower metropolitalny dla Kartuz to prawdziwy przełom, gdyż jest pierwszym systemem komunikacji miejskiej w Kartuzach – mówi Mieczysław Gołuński, Burmistrz Kartuz. Zaplanowaliśmy 5 stacji rowerowych w różnych częściach miasta, dzięki czemu korzystanie z roweru będzie bardzo wygodne dla wszystkich mieszkańców dojeżdżających do dworca nowymi ścieżkami powstałymi w ramach projektu budowy węzła integracyjnego. Dodatkowo będzie ułatwieniem dla turystów przyjeżdzających do nas PKM – będą mogli kontynuować swą podróż rowerem. Dzięki udziałowi w projekcie Mevo czujemy się jeszcze bardziej częścią Metropolii.
– Zachęcamy Mieszkańców do odwiedzenia strony [MP1] www.rowermevo.pl. Już teraz można dokonywać rejestracji w systemie, na razie jednak bez możliwości wykupienia abonamentu. Na mapie można zobaczyć stacje MEVO[MP2] , strefy dozwolone i niedozwolone, gdzie zwrot roweru będzie wiązał się z dodatkową opłatą. Pomocna może być zakładka „Jak to działa”, gdzie przystępnie opisano wiele zagadnień związanych z użytkowaniem roweru – dodaje Michał Glaser.
Wypożyczenie roweru będzie intuicyjne i proste. Dokonać będzie można tego za pomocą aplikacji, karty zbliżeniowej lub Biura Obsługi Klienta. Aby zwrócić rower wystarczy zamknąć blokadę znajdującą się na tylnym błotniku pod komputerem pokładowym.
I etap zakłada uruchomienie 30% floty rowerów (tj. 1224 szt.) oraz całej infrastruktury postojowej oraz zaplecza teleinformatycznego. W każdej gminie pojawi się 30% docelowej liczby rowerów. O terminie uruchomienia całości, czyli 4080 rowerów, będziemy informować w późniejszym terminie.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na la:ta 2014-2020. Dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 17.218.259 zł.
Informacji o projekcie udziela Dominik Makurat, tel. 660 640 779